Warning: Creating default object from empty value in /home/myzafe/domains/izaferan.com/private_html/wp-content/plugins/wp-mail-logging/lib/vendor/redux-framework/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
 تفاوت زعفران اصل با تقلبی و روش های تشخیص آن در هنگام خرید | آی زعفران
آی زعفران آی زعفران
زعفران اصیل خراسان
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

تفاوت زعفران اصل با تقلبی و روش های تشخیص آن در هنگام خرید


۲۰ خرداد ۱۳۹۸

زعفران گیاهی است چند ساله که از دیرباز توسط ایرانیان مورد استفاده قرار می گرفته است. مهمترین قسمت مورد استفاده این گیاه کلاله های قرمز آن می باشد که به دلیل داشتن رنگ، عطر و خواص ویژه دارویی در صنایع غذایی و دارویی کاربردهای فراوانی دارد. قدرت رنگی یکی از مهمترین فاکتورهای تشخیص کیفیت زعفران و خرید زعفران می باشد. زعفران دارای گل های  بسیار زیبا و دارای شش گلبرگ بنفش رنگ هستند که ممکن است در برخی گونه ها به رنگ گلی یا ارغوانی باشند. قسمت مورد استفاده این گیاه انتهای خامه و کلاله سه شاخه است که به نام زعفران مشهور است و دارای بوی معطر و طعم کمی تلخ می باشد. اما در دنیای امروزی و با توجه به تولید فراوان نوع تقلبی این محصول گرانبها که گاهاً به صورت شیمیایی و با رنگ دهی مصنوعی به فروش می رسد، تهیه نوع مرغوب  و با کیفیت و حتی شناخت جنس اصلی از تقلبی آن کاری به نظر پیچیده می رسد. همین مسئله  موجب می شود که در خریدهای حضوری و حتی خرید آنلاین زعفران، حساسیت و نگرانی در تهیه نوع مرغوب این ادویه جادویی دو چندان شود. به همین دلیل سعی داریم تا در این مقاله به شما راهکارهایی سریع را معرفی کنیم تا به کمک آنها بتوانید تا حد زیادی از فریب بعضی از فروشندگان طمعکار و سودجو ایمن باشید و در نهایت بتوانید خرید مطمئن و امنی از این محصول داشته باشید.

 

تفاوت زعفران اصل و تقلبی

 

۱- مقدمه

۱-۱- کاربرد زعفران

زعفران در صنایع پخت و پز، قنادی، نوشابه و مصارف دارویی کاربردهای فراوانی دارد و بازار خرید زعفران به صورت معمول و آنلاین بسیار داغ است.  اخیرا به دلیل اثرات بیولوژیکی مفید و خصوصا ضد سرطان بودن آن مورد توجه صنایع دارویی و درمانی قرار گرفته است. زعفران به عنوان طعم دهنده ی غذا و برای رنگ پارچه در کشورهای در حال توسعه و در صنایع آرایشی، داروسازی و تهیه لیکورها به مقدار زیاد استفاده می شود.

۲-۱- فواید و مضرات زعفران

زعفران به عنوان مسکن، خلط آور، و ضد افسردگی و تقویت معده کاربرد دارد. مصرف زیاد زعفران باعث بیماریی های مانند اسهال خونی، خون دماغ و زرد شدن پوست و غیره می شود و مصرف حدود ۲۰ گرم آن کشنده است.

۲- چرا زعفران تقلبی

از آنجایی که زعفران محصولی گرانقیمت است، به شیوه های گوناگون توسط افراد سودجو مورد تقلب قرار می گیرد. متاسفانه بسیاری از واسطه ها یا فروشندگان که به فکر استفاده از بازار پرفروش و پررونق زعفران هستند و با توجه به قیمت بالای آن به فکر سود بیشتر خود در فروش زعفران هستند، گاهی ممکن است برای کم کردن هزینه های تولید با استفاده از مواد آلی و معدنی مختلف دست به تقلب بزنند و زعفران های رنگ شده تقلبی و یا به صورت مخلوط با زعفران خالص و اغلب با کیفیت و کمیت نامناسب، بسته بندی و به بازار عرضه نمایند. این نمود افراد را در خرید زعفران با شک و تردید و وسواس زیاد مواجه می کند. علی الخصوص اگر افراد بخواهند خرید آنلاین زعفران را انجام دهند، این عدم اطمینان دو چندان می شود. راه حل چیست ؟ زعفران معمولاً توسط افزودن مواد با منشاء گیاهی از جمله خامه هایی که توسط چوب برزیلی، چوب صندل و یا رنگهای مصنوعی مانند Ponceau 4R  و Orange GGN رنگ شده اند، مورد تقلب قرار می گیرد.

رنگهای خوراکی کاربرد فراوانی در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی دارند. این رنگ ها به دو دسته طبیعی و سنتزی طبقه بندی می شوند. استفاده از این مواد در غلظتهای بیش از حد مجاز در مواد غذایی، سلامت مصرف کنندگان را به خطر خواهد انداخت. کاربرد این ترکیبات در دسرها، ژله ها، توت فرنگی کنسرو شده، کیک پنیر، پودر سوپ و غیره می باشد. استفاده از این ترکیبات باعث بروز آلرژی و واکنشهای عدم تحمل برای افرادی که مبتلا به آسم هستند و یا داروهای مسکن مصرف می کنند، می شود. این ترکیبات برای کودکان بسیار مضر شناخته شده و باعث بیش فعالی و پرخاشگری می شود. به دلایل گفته شده اندازه گیری کمی این مواد در محصولات صنایع غذایی از اهمیت ویژه ای برخودار است.

۳- برتری ترکیبات شیمیایی زعفران ایران در مقایسه با زعفران سایر نقاط دنیا

نتایج بدست آمده از جداسازی چند ماده از زعفران ایران توسط متخصصان نشان داده است که زعفران ایران ترکیباتی دارد که زعفران های دیگر در نقاط مختالف دنیا فاقد آن هستند و عنوان برترین نوع زعفران را به خود اختصاص داده است.

تشخیص زعفران اصل

۴- زعفران تقلبی

چون زعفران بسیار گران قیمت می باشد ممکن است گاهی همراه با تقلبات باشد. مهمترین تقلبی که به عنوان زعفران صورت می گیرد گل رنگ می باشد که به زعفران شباهت هایی دارد و می تواند ایجاد رنگ زرد کند. زعفران به ویژه به صورت پودر با تقلب بیشتری می تواند همراه باشد از دیگر موارد تقلب را می توان به شرح زیر بر شمرد.

 • زعفران ساییده شده را ممکن است با خاک سرخ مخلوط نمایند.
 • به زعفران سرگل ممکن است کاکل ذرت و ریشه گندم رنگ شده و مواردی از این قبیل اضافه نمایند.
 • قسمت ریشه سفید زعفران را ممکن است با محلول زعفران ساییده شده و یا مواد دیگر به رنگ کلاله در آورند و به همراه زعفران سرگل به فروش برسانند.
 • موادی از قبیل ریشه زرد چوبه، کاسبرگ گل همیشه بهار و گلچه های گل رنگ را با زعفران مخلوط نمایند.
 • از دیگر تقلبات، اضافه کردن رنگ های مصنوعی به زعفران جهت افزایش قدرت رنگی آن بوده که معمـول تـرین این رنگ هـا شـامل: ارنـج جـی جـی ان ،آمارانـت، سانسـت یلـو ،تـارترازین و اریتروزین می باشد.

از جمله رنگ های شیمیایی مصنوعی به کار رفته در تقلب زعفران، رنـگ غیرمجـاز، آلـرژی  زا، و سرطان زای تارترازین می باشد که علاوه بر خسارت اقتصادی، یک خطر بهداشتی و تهدیدی برای مصـرف کنندگان  زعفران نیز به شمار می رود.

۵- راههای شناخت زعفران اصل از غیراصل

 • زعفران اصل در حالت معمولی به صورت توده ای قرمز رنگ با بوی مخصوص و عطر و مزه تلخ دارد.
 • زعفران اصل در حالت معمولی به صورت تازه و نرم و شفاف بوده و خشک آن شکننده است.
 • زعفران اصل در حالت معمولی و خالص وقتی در آب حل گردد آب را زرد رنگ می نماید در صورتی که رنگ زعفران غیراصل قرمز میخکی یا نارنجی است.
 • زعفران اصل وقتی در آب حل می گردد در محلول اسید سولفوریک غلیظ تغییر رنگ می دهد و به رنگ آب تیره تبدیل می شود در صورتی که زعفران غیراصل تغییر رنگ نمی دهد.
 • زعفران غنی نشده با روغن سنگین تر است و با قرار دادن کاغذ صافی از خود لکه های چرب بر جای می گذارد.
 • زعفران در اثر سوزانیدن ۵ تا ۷ درصد خاکستر بر جای می گذارد نه بیشتر.
 • زعفران اصل و خالص کاملاً خشک و شکننده است.
 • زعفران اصل و خالص با آب دهان به زرد طلایی در می آید.
 • زعفران اصل و خالص اگر با ۱۰ میلی لیتر بنزین معمولی مخلوط شود، محلول زردرنگ به دست می آید.

۷- سخن آخر

در ارزیابی نهایی زعفران، معیارهای مختلفی از جمله قدرت رنگ، بسته بندی، عطر و ….. حضور دارند که باعث می شوند تصمیم گیری در مورد یک محصول مناسب، با مشکل مواجه شود. از طرفی، توجه به این مسئله که کدام یک از معیارهای نام برده، مورد توجه متقاضی خرید چه به صورت حضوری و چه به صورت غیر حضوری (خرید آنلاین زعفران) قرار می گیرد خود به تنهایی می تواند چالش بزرگی باشد. شناسایی تقلب ها و جلوگیری از بروز آنها می تواند از جنبه های بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی حائز اهمیت باشد زیرا اکثر این تقلب ها از نظر مواد اضافه شده به ترکیب اصلی محصول، مضر و خطرناک هستند، شناسایی و جلوگیری از بروز تقلب در مواد غذایی به خصوص زعفران علاوه بر این که سلامت مصرف کننده را تضمین می کند، از کاهش اعتماد مصرف کننده جلوگیری کرده و در نهایت از اشاعه تقلب در جامع جلوگیری می کند. این امر به خصوص در فروش آنلاین زعفران باید مورد توجه قرار گیرد تا مصرف کنندگان با خیالی آسوده خرید کرده و تجربه لذت بخشی از خرید آنلاین زعفران داشته باشید.

آخرین مطالب

دیدگاه ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
اشاره به موضوع

© تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به izaferan.com است . طراحی و اجرا M.O